Ansökan till förskoleklass läsåret 2020-2021

2018-11-16

Alla som vill söka plats till Västbergaskolans förskoleklass höstterminen 2020 behöver fylla i en ansökan till skolan. Det gäller även de som redan har syskon som går på skolan. Under fliken ”Blanketter” på vår hemsida hittar ni ”Ansökan till skolan”. Om ni är två vårdnadshavare så måste ansökan skrivas under av er båda. Blanketten ska vara oss tillhanda senast 20 december.

Vi har sedan tre år tillbaka varit med i Stockholm stads e-tjänst ”Söka skola”. När det är dags att söka skola måste ni som vill ha plats på Västbergaskolan alltså även söka via denna tjänst. På så sätt bekräftar ni att ni fortfarande är intresserade av att ert barn ska börja här på Västbergaskolan. Vi antar precis som tidigare utifrån syskonförtur, närområde och den kötid ni sedan tidigare har här på Västbergaskolan.

Alla hushåll med 6-åringar kommer att få information från Stockholms stads söktjänst i början av januari. Ansökningstiden pågår mellan 15/1 – 15/2 2020. Mer information hittar ni på http://www.stockholm.se/ForskolaSkola/Soka-skola/.

Vi kommer att ha ett informationsmöte om Västbergaskolan och vår förskoleklassverksamhet tisdag 14/1 2020 kl 18.00 i skolans aula.


Tillbaka till nyheterna

Senaste nyheterna

Skolavslutning årskurs 6, musiklärarna uppträder

2020-06-12
Våra musiklärare uppträder på skolavslutningen för eleverna i årskurs 6. Läs mer

Ansökan till förskoleklass läsåret 2020-2021

2018-11-16
Alla som vill söka plats till Västbergaskolans förskoleklass höstterminen 2020 behöver fylla i en ansökan till skolan. Det gäller även … Läs mer

Boknyheter på Bibioteket

2017-12-04
Följ boknyheter på Instagram : vastbergabiblioteket Läs mer

Idrottshallen

2017-05-10
Inför nästa läsår kommer vår idrottshall att rivas för att ge plats åt en större och mer funktionell hall vilket … Läs mer

Stockholmsfinal i schack

2017-03-31
Lågstadiets schacklag har gått vidare till skolfinalen i Stockholm som äger rum måndag 3 april. Stort grattis och lycka till! Läs mer