Kvarglömda kläder

2016-12-29

Eftersom vi inte har möjlighet att ta hand om alla kvarglömda kläder som samlas i våra källarförråd vill vi korta ner hanteringen genom att i tidigt stadium skicka iväg dem till insamlingar. Vi får varje termin otroliga mängder av kvarglömda kläder som ingen verkar sakna. Inför varje längre lov vill vi att ni tar en tur genom korridoren där ert barn går för att se att inga kläder, skor etc. finns kvar. Alla märkta kläder kommer vi att lägga på elevernas hyllor där ni också kan passa på rensa upp. Resten av kläderna lägger vi i sopsäckar och skickar iväg till någon insamling. Sista skoldagen, 21/12, kommer vi att rensa alla tvättkorgarna som står i korridorerna. Vi kommer också att göra samma utrensning av de kläder som finns utanför vaktmästeriet, idrottshallen och matsalen, så passa på att ta en sväng förbi där också.


Tillbaka till nyheterna

Senaste nyheterna

Skolavslutning årskurs 6, musiklärarna uppträder

2020-06-12
Våra musiklärare uppträder på skolavslutningen för eleverna i årskurs 6. Läs mer

Ansökan till förskoleklass läsåret 2020-2021

2018-11-16
Alla som vill söka plats till Västbergaskolans förskoleklass höstterminen 2020 behöver fylla i en ansökan till skolan. Det gäller även … Läs mer

Boknyheter på Bibioteket

2017-12-04
Följ boknyheter på Instagram : vastbergabiblioteket Läs mer

Idrottshallen

2017-05-10
Inför nästa läsår kommer vår idrottshall att rivas för att ge plats åt en större och mer funktionell hall vilket … Läs mer

Stockholmsfinal i schack

2017-03-31
Lågstadiets schacklag har gått vidare till skolfinalen i Stockholm som äger rum måndag 3 april. Stort grattis och lycka till! Läs mer