Trollkarlen från Oz med Glada Hudik-teatern

2017-03-31

Åk. 4 och 5 deltar i ett projekt där klasserna ska arbeta med olika uppdrag om att alla är lika mycket värda. De har bland annat att sett filmen ”Hur många lingon finns det i världen”. Efter filmen fick eleverna frågeställningar att diskutera i klassen. Arbetet kommer att pågå under våren och avslutas med att klasserna får se föreställningen Trollkarlen från Oz med Glada Hudik-teatern på Globen 30 maj. Musiken som är grammisbelönad är specialskriven av Salem Al Fakir och Pontus de Wolfe. Här är en del av programförklaringen till projektet: ”Detta projekt är just nu viktigare än någonsin. Det heter ”Barn föds inte med fördomar (fördomar får de av oss vuxna)”. Det är inte en manifestation mot något, utan för något. För ett Sverige där alla är lika mycket värda och där allas förmågor tas tillvara på bästa sätt. Det bygger på tolerans. Tolerans handlar inte om att ha rätt eller fel utan att ha förmågan att se världen ur någon annans perspektiv, oavsett om man håller med eller ej. Tolerans skapas inte snabbt, det krävs ett förebyggande arbete genom möten, utbildning och information.”


Tillbaka till nyheterna

Senaste nyheterna

Skolavslutning årskurs 6, musiklärarna uppträder

2020-06-12
Våra musiklärare uppträder på skolavslutningen för eleverna i årskurs 6. Läs mer

Ansökan till förskoleklass läsåret 2020-2021

2018-11-16
Alla som vill söka plats till Västbergaskolans förskoleklass höstterminen 2020 behöver fylla i en ansökan till skolan. Det gäller även … Läs mer

Boknyheter på Bibioteket

2017-12-04
Följ boknyheter på Instagram : vastbergabiblioteket Läs mer

Idrottshallen

2017-05-10
Inför nästa läsår kommer vår idrottshall att rivas för att ge plats åt en större och mer funktionell hall vilket … Läs mer

Stockholmsfinal i schack

2017-03-31
Lågstadiets schacklag har gått vidare till skolfinalen i Stockholm som äger rum måndag 3 april. Stort grattis och lycka till! Läs mer