Västbergaskolan 70 år

2016-10-27

1946 stod Västbergaskolan klar för att ta emot alla de barn som bodde i området då. LM Ericssons fabrik hade varit klar några år och den så kallade LM-staden hade vuxit fram med de tidstypiska trevåningsbostäderna med putsade fasader som vi idag så väl känner igen. Barnantalet i området ökade dramatiskt och man var efter några år tvungen att bygga till tre baracker, se bilden, för att kunna ge plats för alla elever. I år fyller Västbergaskolan 70 år och det kommer vi att fira torsdag 10 november med ett 40-tals tema. Vi börjar dagen med en samling på skolgården där vi hissar svenska flaggan och hurrar för skolan. Utanför expeditionen kommer vi att ställa ut en del material, planscher och skolböcker från vårt skolmuseum i källaren och i matsalen serveras det tidstypisk mat. Självklart blir det tårta till alla elever och personal. Eleverna är också engagerade i planeringen av firandet genom sina klassråd och elevråd. I veckan kommer alla tre elevråden att samlas för att bestämma vad de vill bidra med och önskemål om hur firandet ska gå till. Förhoppningsvis kommer ni att få ta del av informationen innan lovet. Vi vill i samma veva uppmärksamma att det är 15 år sedan skolan övergick från att ha varit i kommunal regi till att ombildas till en friskola, Västbergaskolan AB, något som många av personalen på skolan var med om.


Tillbaka till nyheterna

Senaste nyheterna

Skolavslutning årskurs 6, musiklärarna uppträder

2020-06-12
Våra musiklärare uppträder på skolavslutningen för eleverna i årskurs 6. Läs mer

Ansökan till förskoleklass läsåret 2020-2021

2018-11-16
Alla som vill söka plats till Västbergaskolans förskoleklass höstterminen 2020 behöver fylla i en ansökan till skolan. Det gäller även … Läs mer

Boknyheter på Bibioteket

2017-12-04
Följ boknyheter på Instagram : vastbergabiblioteket Läs mer

Idrottshallen

2017-05-10
Inför nästa läsår kommer vår idrottshall att rivas för att ge plats åt en större och mer funktionell hall vilket … Läs mer

Stockholmsfinal i schack

2017-03-31
Lågstadiets schacklag har gått vidare till skolfinalen i Stockholm som äger rum måndag 3 april. Stort grattis och lycka till! Läs mer